logom
PANORAMA 1453 (MÜZE)

Panoramik MüzeFetih'ten tam 555 yıl sonra, ister Sultan II. Mehmed'in ordusunda bir asker, ister bağımsız bir gözlemci veya yabancı bir gezgin olarak İstanbul'un Fethine Yeniden Tanık Olacaksınız...

 

 

31 Ocak 2009 tarihinde Başbakan Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açılışı gerçekleşen Panorama 1453 Tarih Müzesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrimize kazandırılmıştır. Kuşatmanın geçtiği Topkapı-Edirnekapı surlarının karşısında bulunmasıyla da İstanbul’un tarihe açılan kapısı olan Fetih Müzesi, Kültür A.Ş. tarafından işletilmektedir. Açılışının ardından yoğun ziyaretçi alan olan bu kültürel mekânı yakın zamanda, başta Cumhurbaşkanımız Sn. Abdullah Gül olmak üzere devletin zirvesine de ev sahipliği yaptı.

Panoramik Müze

Burası Topkapı, İstanbul kuşatmasının en çetin geçtiği, aşılamaz denilen surların aşıldığı, kutlu askerlerin bekledikleri günün yaşandığı yer… İstanbul’un fethe açılan kapısı… Burada İstanbul'un fethine yeniden tanık olacak ve kente giriliş anını neredeyse aynen yaşayacaksınız. Macar topçu ustası Urban'ın döktüğü toplara dokunup Kostantinopolis'in surlarına doğru onların patlamalarına şahit olacaksınız. Sultan II. Mehmed'in binlerce askerinin tekbir seslerini ve Mehter Marşı'nı duyup, belki de eşlik edeceksiniz.Burası 14 yıl önce Topkapı' daki Trakya Otogarı'nın olduğu, bugün ise “Topkapı Kültür Parkı”nın bulunduğu yer. Solunuza bakınca Edirnekapı'daki surları, karşıya bakınca Topkapı Surları'nı yani Kostantinopolis'e ilk Türk askerinin girdiği kapıyı ve sağınıza dönünce de Silivrikapı'daki surları görürsünüz. İşte Sultan II. Mehmed'in “Fatih” unvanını alışına şahit olacağınız ve İstanbul'un fethini yaşayacağınız yer tam da burası.

Panoramik Müze

Panorama’nın kalbi olan resim, 38 metre çaplı bir yarım küre üzerine yapılmıştır. Yarım kürenin iç yüzeyini 2 kaplayan resim, 2350 m olup, resimle ziyaretçi platformu 2 arasındaki 650 m ‘lik 3 boyutlu objeler platformuyla birlikte, toplam 2 3000 m ’lik dev bir büyüklüğe ulaşmakta ve ziyaretçiyi her yönden kuşatmaktadır. Müzenin, panoramik resim ile ilgili çalışmalarına 2005 yılında başlanmış, 2008 yılında tamamlanmıştır. Bu çalışma 8 sanatçı tarafından yapılmıştır. Resimde 10.000 figür çizimi vardır. Surlardaki yıkılmış bölgeler ve bu bölgelerin büyüklükleri, İstanbul'un ilk belediye başkanı olan Hızır Bey'e, surların tamiri ile ilgili olarak sunulmuş bir rapora dayanmaktadır. Çerçevesi ve sınırı olan bir resim, ne kadar derinlik ve üç boyut duygusu uyandırırsa uyandırsın çerçevesini ya da sınırını görebiliyorsanız, onun sizden ne kadar uzakta asılı olduğunu anlarsınız.

Panoramik Müze

“İSTANBUL 1453 Panoramik Müzesi”ndeki çalışmada resmin bittiği yer diye bir şey olmadığı için, resme bakan kişi optik alışkanlıklarıyla eserin gerçek boyutlarını kavrayamayacaktır. Burası insana, kapalı bir mekâna girildiği halde, bir şekilde tekrar üç boyutlu dış mekâna çıkılmış duygusunu yaşatmaktadır. Panoramik resme giden yolda, ziyaretçileri bilgilendirmek için anlatım panoları ve dramatik belgeseller hazırlanmıştır. İstanbul’un tarihi ile başlayıp Fatih’in vefatıyla sona eren sergideki anlatım panolarında, İstanbul, Fetih ve Fatih çeşitli yönleriyle ele alınmıştır.
Sergide orijinal minyatür, gravür, plan, çizim, resim ve özgün objelerin fotoğraflarına yer verilerek, olayların mümkün olduğunca, dönemin tasviri, nasıl algılandığı, anlatımı ve sanat eserleriyle canlandırılması hedeflenmiştir. Metinler, geniş ziyaretçi profili ele alınarak, meraklısının konu hakkında en temel bilgilere sahip olabilmesi için bilimsel anlayış ve popüler üslupla kaleme alınmıştır.

Adres: Topkapı Kültür Parkı Merkez Efendi Mahallesi
Topkapı - Zeytinburnu / İstanbul
Tel: 0212 415 1453 pbx
Fax: 0212 664 1964
info@panoramikmuze.com
www.panoramikmuze.com


 
 
Haberler Makaleler EditördenKünye Firma Kartvizitleri İletişim